Logo: BIP

Aktualności

Ruszyły dwie nowe linie autobusowe

  • 03-04-2023
W Gminie Bełchatów kursują dwie kolejne linie autobusowe. W poniedziałek, 3 kwietnia 2023 roku, na trasy wyjecahały autobusy relacji Bełchatów - Kalisko - Bełchatów (przez Łękawę, Wólkę Łekawską, Zawadów, Bukową, Augustynów i Mazury) oraz Bełchatów - Zdzieszulice Dolne - Bełchatów (przez Janów, Kielchinów, Mokracz i Zdzieszulice Górne).
Autobusy w dni robocze kursują cztery razy dziennie - to dwa poranne kursy i dwa popołudniowe, tzw. powrotne. W soboty jest jeden kurs "tam" i jeden "powrotny". Gminna komunikacja kursuje również w dni wolne od nauki. Przejazdy są darmowe.
Obie nowe linie obsługiwane były przez autobusy typu Ulysso, które w marcu dotarły do Gminy Bełchatów.
Już pierwsze kursy na nowych liniach cieszyły się popularnością.
- Cieszę się, że już pierwszego dnia frekwencja była naprawdę dobra - mówi Konrad Koc, Wójt Gminy Bełchatów. - Na porannym kursie przez Łękawę i Zawadów naliczyłem ponad 20 pasażerów. W większości była to młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, ale mieliśmy również dorosłych podróżnych. Jestem przekonany, że w kolejnych dniach liczba osób, które naszymi autobusami będą dojeżdżały do szkół, do pracy czy po prostu po to, by załatwić swoje sprawy, będzie jeszcze rosła - mówi Konrad Koc.
 
Rozkłady jazdy naszych gminnych autobusów dostępne są na https://bit.ly/3YE33R1
czytaj dalej

Zapraszamy na Gminny Dzień Kobiet w Dobrzelowie

  • 27-02-2023
W Dobrzelowie będziemy w tym roku świętować Gminny Dzień Kobiet. Wszystkie Panie zapraszamy w środę, 8 marca 2023 roku do strażnicy OSP Dobrzelów, gdzie będą na nie czekały muzyczne wrażenia, słodkie niespodzianki i, oczywiście, piękne kwiaty.
Gminny Dzień Kobiet w Dobrzelowie rozpocznie się o godz. 18. Na scenę wyjdzie wówczas smyczkowy "Kwartet Obsession", który zaprezentuje program "Sztuki Piękne". Nie zabraknie też występu gospodarzy - dla zgromadzonych Pań z koncertem wystąpi Orkiestra Dęta OSP Dobrzelów.
Dla naszych miłych gości przygotujemy również słodki poczęstunek.
- Serdecznie zapraszam wszystkie nasze Panie na spotkanie, podczas którego to Wy będziecie bohaterkami - mówi Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc. - Dla nas to bardzo ważne, że po dwuletniej przerwie możemy wrócić do tradycji obchodów Gminnego Dnia Kobiet. Jestem przekonany, że w gościnnych progach OSP Dobrzelów wszyscy będą znakomicie się bawić - podkreśla Konrad Koc.
 
czytaj dalej

Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z zagrożeniem silnym wiatrem

  • 22-02-2023
Właściciele i zarządcy obiektów budowlanych, mają obowiązek, zgodnie z przepisami art. 61 pkt 2 Prawa budowlanego, zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak m.in.: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
czytaj dalej

Spotkanie z 18-latkami

  • 08-02-2023
Co z punktu widzenia 18-latków jest ciągle do zrobienia w gminie Bełchatów? Na jakie kierunki powinno się kłaść większy nacisk? Co zrobić, by młodzieży w naszej gminie żyło się po prostu lepiej? To tylko część tematów, o których Konrad Koc, Wójt Gminy Bełchatów rozmawiał z tymi mieszkańcami, którzy właśnie wkraczają w dorosłe życie.
 
- Spotkaliśmy się z naszymi świeżo upieczonymi dorosłymi mieszkańcami, którzy w 2022 roku ukończyli 18 lat - mówi Konrad Koc. - Było to pierwsze tego typu spotkanie i przyznam, że młodzież poruszyła kilka takich tematów, które musimy przemyśleć i które być może przełożą się na nowe projekty, które będziemy realizować. Nasi 18-latkowie to wspaniali młodzi ludzie. Mają kapitalne pomysły i przemyślenia godne uwagi - podkreśla Wójt Gminy Bełchatów.
Nasi młodzi goście odebrali też pamiątkowe listy gratulacyjne i drobne upominki.
czytaj dalej

Ogłoszenie o zamiarze bezpośredniego zawarcia umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego

  • 22-12-2022

Ogłoszenie o zmianie ogłoszenia o zamiarze bezpośredniego zawarcia umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego

  • 22-12-2022

Od 1 stycznia 2023 roku nowe stawki za odpady

  • 29-11-2022
Od stycznia 2023 roku na terenie Gminy Bełchatów będą obowiązywać nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych.
W przypadku odpadów segregowanych będzie to 21,50 zł za osobę miesięcznie (obecnie jest to 19,50 zł). W przypadku odpadów niesegregowanych będzie to 64,50 zł (obecnie jest to 58,50 zł). Zniżka na kompostownik będzie utrzymana na poziomie  2,50 zł za osobę miesięcznie.
 
Podwyżka o 2 zł to efekt tego, że po przetargu okazało się, iż kwota, jakiej zażądała jedyna firma, która wzięła udział w postępowaniu na odbiór odpadów w 2023 roku, jest aż o 1,4 mln zł wyższa niż było to w 2022 roku.
- Gdy kilka miesięcy temu decydowaliśmy o obniżeniu stawki za opłaty w 2022 roku, ustaliliśmy, że samorząd weźmie na siebie mniej więcej połowę odpłatności, jaka przypada na mieszkańca po przeliczeniu kwoty z przetargu - mówi Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc. - Na przyszły rok ta kwota po przeliczeniu przetargu wynosi 42 zł na osobę miesięcznie. Proponujemy dopłatę z budżetu gminy w takiej wysokości, by odpłatność ze strony mieszkańców wynosiła 21,50 zł za osobę miesięcznie. Oczywiście mówimy o odpadach segregowanych. Jeśli ktoś zadeklaruje posiadanie kompostownika, będzie za odbiór śmieci płacił 19 zł miesięcznie, bo utrzymujemy ulgę za kompostownik na poziomie 2,50 zł. Myślę, że podwyżka o 2 zł nie jest drastyczna, jest bardziej takim urealnieniem stawki za odpady - podkreśla Konrad Koc.
 
Radni Gminy Bełchatów jednogłośnie zatwierdzili wysokość nowych opłat. Będą one obowiązywać do końca 2023 roku.
Warto podkreślić, że w przyszłym roku utrzymane zostaną zasady, na jaki odbiór odpadów opierał się w roku 2022, tzn. taka sama będzie częstotliwość odbioru pojemników, a wielkogabarytowa zbiórka odpadów będzie raz w roku (najprawdopodobniej w kwietniu).
czytaj dalej

Ogłoszenie o zamiarze bezpośredniego zawarcia umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego

  • 22-11-2022
Szczegóły w załączniku.
czytaj dalej

Spotkanie "Narzędzia pomocowe dla małych i średnich przedsiębiorstw" w Emilinie

  • 07-11-2022
Kilkudziesięciu przedsiębiorców i samorządowców z powiatu bełchatowskiego i piotrkowskiego spotkało się dziś w Emilinie, by porozmawiać z ekspertami Agencji Rozwoju Przemysłu S.A, ARP Leasing sp zoo oraz specjalistą w zakresie prawa podatkowego i odliczeń VAT.
- To ważne, by stwarzać przedsiębiorcom możliwość spotykania się ze specjalistami, którzy mogą przekazać im pożyteczną wiedzę na temat dostępnych narzędzi pomocowych - mówiła Posłanka Małgorzata Janowska, inicjatorka tego wydarzenia.
- To pierwsze tego typu spotkanie, ale mam nadzieję, że nie ostatnie. Z rozmów z naszymi gośćmi wiem, że właśnie tego typu wiedza, wiedza którą będą mogli wykorzystać w praktyce jest im najbardziej potrzebna - mówi Konrad Koc, Wójt Gminy Bełchatów i współgospodarz tego spotkania.
 
Tę praktyczną wiedzę przekazywali naszym gościom Sebastian Dąbski - Wiceprezes Zarządu ARP S.A.; Wojciech Miedziński - Prezes ARP Leasing sp. z o.o., Renata Pomorska - Grzechnik -Dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorców ARP w Warszawie oraz Lidia Lewandowska, ekspert w zakresie prawa podatkowego.
 
Spotkanie w Emilinie było też okazją do zainicjowania prac grupy, która będzie wchodziła w skład Społecznej Rady Przedsiębiorców Gminy Bełchatów, podczas jej drugiej kadencji.
czytaj dalej

Obywatelski monitoring funduszy europejskich - nie przegap!

  • 25-10-2022
Do Polski już wkrótce powinno trafić ponad 76 mld. euro z budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP) apeluje do organizacji w całym kraju o mobilizację oraz do włączenia się w pracę komitetów monitorujących programy finansowane z funduszy europejskich.

Zgodnie z Umową Partnerstwa określającą strategię wykorzystania funduszy europejskich w Polsce na lata 2021-2027 będziemy mieć do dyspozycji w tej perspektywie unijnej około 76 miliardów euro. To standardowy 7-letni budżet unijny, z którego Polska skorzysta już kolejny raz, inny aniżeli fundusze zaplanowane na Krajowy Plan Odbudowy. Projekt Umowy Partnerstwa został przedłożony do publicznych konsultacji w połowie stycznia 2021 r. - w wyniku licznych uwag, przeprowadzonych konsultacji i zrealizowanych wysłuchań publicznych ostatecznie dokument został zatwierdzony przez rząd RP oraz Komisję Europejską oraz opublikowany w lipcu 2022 r. Fundusze europejskie będą wdrażane w ramach specjalnie opracowanych programów, w tym międzynarodowych i transgranicznych, a w Polsce dodatkowo zgodnie z Umową Partnerstwa w ramach 16 regionalnych programów obsługiwanych przez urzędy marszałkowskie oraz 8 tematycznych programów krajowych obsługiwanych przez stronę rządową:

● Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) – budżet ok. 135 mld zł
● Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) – budżet ok. 21,9 mld zł
● Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG) – budżet ok. 45,9 mld zł
● Program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 (FERC) – budżet ok. 11,4 mld zł
● Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 – budżet ok. 14,3 mld zł (obszar: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i częściowo mazowieckie)
● Program Fundusze Europejskie dla Rybactwa 2021-2027 – budżet ok. 3,5 mld zł
● Program Fundusze Europejskie Pomoc Żywnościowa 2021-2027 (FEPŻ) – budżet ok. 2,7 mld zł
● Program Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027 (PTFE) – budżet ok. 2,5 mld zł

Realizacja przedsięwzięć (projektów), zarówno w trybie konkurencyjnym (konkursowym), jak i w tzw. niekonkurencyjnym, będzie możliwa dopiero po zatwierdzeniu tych przez Komisję Europejską oraz powołaniu komitetów monitorujących dla każdego programu. Komitety te oprócz zatwierdzenia kryteriów i metodyki wyboru projektów będą weryfikować spełnienie warunków oraz tzw. zasad horyzontalnych. W skład każdego komitetu monitorującego wchodzić będą:
a) przedstawiciele władz krajowych i regionalnych, administracji, organizacji zrzeszających samorządy, sektora nauki,
b) partnerzy społeczni (związki zawodowe i organizacje pracodawców), biznesu oraz przedsiębiorczości społecznej
c) min. 9 podmiotów społeczeństwa obywatelskiego, tj. organizacji pozarządowych, a także ich federacji, związków.

Komitety monitorujące programy będą odgrywać dużo większą rolę aniżeli w poprzednich perspektywach UE z kilku powodów. Otóż, kluczowe będzie zderzenie się z ambitnymi celami klimatycznymi wynikającymi z Europejskiego Zielonego Ładu wskazującym celem jest Unia Europejska jako obszar neutralny klimatycznie, społeczeństwo sprawiedliwe i dostatnie, gospodarka nowoczesna i ekologiczna, aby to osiągnąć opracowano cały pakiet regulacji, elementów oraz zasad, w tym DNSH (ang. Do No Significant Harm) –„nie wyrządzaj poważnej szkody”.
Ponadto zgodnie z art. 15 rozporządzenia ogólnego z czerwca 2021 r. ustanawiającego warunki horyzontalne korzystania z funduszy europejskich wskazano m.in. skuteczne stosowanie i wdrażanie Karty Praw Podstawowych UE, oprócz już wcześniej obowiązujących zasad horyzontalnych, tj. równości kobiet i mężczyzn, dostępności dla osób z niepełnosprawnością, niedyskryminacji oraz zrównoważonego rozwoju.

- To czy wspomniane warunki i zasady będą monitorowane zależy w znacznym stopniu od potencjału, roli i zaangażowania zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego. W komitetach monitorujących muszą być obowiązkowo miejsca dla organizacji pozarządowych zajmujących się monitorowaniem każdej ze wspomnianych zasad horyzontalnych i dbających o nasze prawa - mówi Iwona Janicka, ekspertka Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.

Dodatkowo w komitetach monitorujących potrzebni będą przedstawiciele/-ki z organizacji, które zajmują się działalnością tematycznie związaną z danymi programami, m.in.: edukacja, włączenie społeczne, rynek pracy, zdrowie, cyfryzacja, gospodarka, sprawiedliwa transformacja, infrastruktura i transport, obszary wiejskie, miejskie obszary funkcjonalne, rewitalizacja, kultura i dziedzictwo kulturowe, rybactwo, zdrowa żywność, pomoc żywnościowa dla najuboższych, wzmocnienie potencjału organizacji pozarządowych w zakresie kształtowania i realizacji polityk publicznych.

Wyłonienie organizacji pozarządowych do komitetów monitorujących zgodnie z regulacjami musi się odbyć w transparentnej procedurze niezależnie od władz krajowych i regionalnych oraz ich organów doradczych. Z uwagi na sukcesywne zatwierdzanie programów przez Komisję Europejską wyłonienie NGOs odbywać się będzie w najbliższych tygodniach zarówno w przypadku programów krajowych, jak i regionalnych. W przypadku programów krajowych władną do opracowania procedury i powołania komisji wyborczej jest rada działalności pożytku publicznego w ramach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Natomiast w przypadku programów regionalnych stosowny proces wyborczy i powołanie komisji wyborczej musi zostać zrealizowany przez odpowiednie wojewódzkie rady działalności pożytku publicznego (odpowiednio organ doradczy marszałka województwa).
Jedno jest pewne będzie bardzo mało czasu - zaledwie kilka dni na zgłoszenia i głosowanie wśród organizacji pozarządowych, a to wymagać będzie ogromnej mobilizacji i wzmocnienia wielu osób, które do tej pory może nie zajmowały się bezpośrednio inwestycjami i działaniami finansowanymi z funduszy europejskich, ale np. interesowały się zasadami państwa prawa (wolność słowa, prawo zrzeszania się, praworządność), prawem do informacji, prawami kobiet, niedyskryminacją osób LGBTQiA, prawami osób z państw trzecich, dostępnością dla osób z niepełnosprawnością oraz ochroną środowiska, troską o klimat, sprawiedliwą transformacją. Aktywność w komitecie monitorującym będzie idealna na pewno dla osób, które czuwają nad transparentnością, dbają o dostęp do dokumentów, monitorują zamówienia publiczne.

Forma zaangażowania w komitecie monitorującym może dotyczyć roli członka/członkini komitetu monitorującego (lub zastępcy), a także funkcji obserwatora. Warto wiedzieć, że zaangażowanie w prace komitetu i w powołanych w jego ramach grupach roboczych to funkcja obywatelska (społeczna) związane jest z udziałem w posiedzeniach, ale też analizą dokumentów pod kątem obszaru/zagadnienia, w szczególności dot. zasad i warunków oraz kryteriów wyboru projektów, a także kontakt ze środowiskiem NGOs, udostępnianie materiałów, formułowanie opinii, rekomendacji, postulatów w imieniu środowiska NGOs.

Nabór do komitetów dotyczy perspektywy budżetu UE na lata 2021-2027 (+2lata).  Członkowie komitetu monitorującego (i zastępcy) mogą liczyć na wsparcie z budżetu danego programu w ramach tzw. pomocy technicznej. Wsparcie uzależnione będzie także od ewentualnej dotacji pozyskanej przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego na wsparcie przedstawicieli/-ek NGOs w procesie monitorowania funduszy europejskich.
Na chwilę obecną na pewno można liczyć na dostęp do informacji, udział w szkoleniach i konferencjach oraz spotkaniach oraz zwrot kosztów przejazdu na posiedzenia komitetu.
OFOP zachęca do wypełnienia formularza celem analizy możliwości i potencjału organizacji pozarządowych do prac w komitetach monitorujących i współpracy w tym zakresie. Organizacje mogą liczyć na możliwość wymiany doświadczeń, wsparcie specjalistów, udział w spotkaniach informacyjnych i przygotowawczych, m.in. 9 listopada i 14 grudnia. Zgłoszenia zainteresowanych osób, które chcą otrzymywać aktualne informacje i korzystać ze wsparcia OFOP przyjmowane są przez formularz – link: https://bit.ly/3PB1PkH

Zainteresowanych startem do komitetów monitorujących bez doświadczenia w tej kwestii Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych zaprasza na spotkania wprowadzające w tematykę funduszy europejskich na lata 2021 2027 w następujących terminach.
● 8 listopada 2022 (wtorek) godz. 19:00
● 9 listopada 2022 (środa) godz. 14:00
● 23 listopada 2022 (środa) godz. 14:00
● 24 listopada 2022 (czwartek) godz. 19:00
● 7 grudnia 2022 (środa) godz. 14:00

Będą to spotkania trwające ok. 1h. Podczas każdego z nich zostanie omówiona struktura programów finansowanych z funduszy europejskich na lata 2021-2027, zasada partnerstwa, zasady horyzontalne, czym właściwie są komitety monitorujące. Będzie okazja do zapoznania się z nazewnictwem. Spotkanie jest dedykowane osobom, które chcą się wdrożyć w tematykę i nie czują się pewnie nt. tego jakie zadania mogą mieć przedstawiciele/-ki NGOs w komitetach monitorujących.
 
Zachęcamy do zapoznania się z nagraniami, które przybliżają aspekty zasad horyzontalnych:
● Relacja z konferencji pt. Praworządność i prawa podstawowe - wyzwania dla Polski w kontekście funduszy europejskich (Warszawa - 6 lipca 2022 r.) Link do nagrania: https://youtu.be/1zSoxWifGws
● RESPEKTOWANIE PRAW PODSTAWOWYCH. Link do nagrania: https://youtu.be/hilQO1F4PLw
● ZASADA DOSTĘPNOŚCI. Link do nagrania: https://youtu.be/ACYmNZdXGEI
● ZASADA NIEDYSKRYMINACJI. Link do nagrania: https://youtu.be/ePPWyEvikFo
● ZASADA RÓWNOŚCI SZANS KOBIET I MĘŻCZYZN / GENDER MAINSTREAMING. Link do nagrania: https://youtu.be/gcU8jsQvtSk
● ZASADA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU. Link do nagrania:http://https://youtu.be/SdccNiHCzWA
Więcej informacji: www.ofop.eu
W sprawach komitetów monitorujących prosimy o kontakt: komitetymonitorujace[małpa]ofop.eu
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6 ... 29

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Bełchatów
 
ul. Kościuszki 13
97-400 Bełchatów
 
Tel.: 44 632 52 11
Fax:  44 632 68 54   
GMINA BEŁCHATÓW
NIP: 7692054368
URZĄD GMINY BEŁCHATÓW
NIP: 7691700576
REGON: 001232824
Nr GUS:1001022