Aktualności

KONKURS DLA WŁAŚCICIELI OBIEKTÓW TURYSTYCZNYCH I LOKALNYCH ORGANIZACJI:

 
Na wsi najlepiej. Konkurs dla właścicieli obiektów turystycznych i lokalnych organizacji
 
Polska Organizacja Turystyczna czeka na zgłoszenia do drugiej edycji konkursu "Na wsi najlepiej - 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej".
Właściciele obiektów turystycznych, podmioty prowadzące działalność turystyczną na wsi, a także regionalne organizacje turystyczne, lokalne organizacje turystyczne, instytucje administracji samorządowej czy lokalne grupy działania mogą zgłaszać swoje kandydatury w następujących kategoriach:
  •  Wypoczynek u rolnika
  •  Wypoczynek na wsi
  •  Oferta uzupełniająca wypoczynek na wsi
  • Tradycyjna kuchnia polskiej wsi
czytaj dalej

WNIOSEK O WYPŁATĘ "500+":

Rodzicu! W lipcu możesz złożyć jeden wniosek o wypłatę „500+” dla wszystkich dzieci.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bełchatowie zaczął od 1 lipca 2019r. przyjmować elektroniczne wnioski o wypłatę świadczenia „500+” na dzieci, które do tej pory nie były objęte programem „Rodzina 500+”. Świadczenie nie jest już zależne od kryterium dochodowego.
Składając wniosek w GOPS należy wpisać wszystkie dzieci do 18 roku życia, a więc również te dzieci, na które już teraz rodzice pobierają świadczenie. Przy rozpatrywaniu takiego całościowego wniosku GOPS przyzna „500+” od 1 lipca na pierwsze lub jedyne dziecko wychowywane w rodzinie, które jeszcze nie jest uprawnione do świadczenia. Na pozostałe dzieci, otrzymujące obecnie świadczenie, przyzna „500+” na nowy okres, który zacznie się 1 października.
Warto podkreślić, że świadczenia „500+” zostaną teraz przyznane aż do 31 maja 2021 r. Jeśli do tego czasu dziecko ukończy 18 rok życia wówczas świadczenie zostanie przyznane do dnia poprzedzającego datę urodzin.
Wniosek można złożyć drogą elektroniczną, korzystając z portalu Emp@tia, kanałów bankowości elektronicznej lub przez portal PUE ZUS. Od 1 sierpnia br. wnioski o świadczenie „500+” można będzie też składać w formie tradycyjnej, tj. papierowej - odwiedzając GOPS osobiście, albo wysyłając wniosek za pośrednictwem poczty.
czytaj dalej

ŚWIĘTOWALI JUBILEUSZ KAPLICY W OLESNIKU:

Już od trzech dekad kaplica w Oleśniku służy mieszkańcom tej miejscowości oraz okolicznych wiosek. W 30. rocznicę poświęcenia obiektu, mszę świętą odprawił arcybiskup senior, ks. Władysław Ziółek. W swojej homilii wspomniał dzień, w którym po raz pierwszy odwiedził Oleśnik. Jak mówił, był to czwartek, 29 czerwca 1989 roku, dzień w, którym Kościół wspominał świętych Apostołów Piotra i Pawła. Ta pierwsza w Oleśniku msza św. rozpoczynała się o godz. 18 i o tym abp Ziółek także wspominał.
czytaj dalej

WYŚCIG "SOLIDARNOŚCI" PRZEJEDZIE PRZEZ GMINĘ BEŁCHATÓW:

  • 01-07-2019
Wyścig „Solidarności” przejedzie przez gminę Bełchatów. Kiedy i gdzie można kibicować?
 
Kolarskie emocje czekają już we wtorek, 2 lipca, mieszkańców kilku miejscowości w gminie Bełchatów. Wszystko dzięki temu, że trasa pierwszego etapu tegorocznej edycji Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego „Solidarności”i Olimpijczyków będzie prowadziła przez teren naszej gminy.
czytaj dalej

JUBILEUSZ KAPLICY W OLEŚNIKU:

30. rocznicę poświęcenia kaplicy w Oleśniku będą w sobotę, 29 czerwca, świętować mieszkańcy tej miejscowości i okolicznych sołectw. Z okazji jubileuszu uroczystą mszę św. odprawi w kaplicy arcybiskup senior, ks. Władysław Ziółek. Rozpocznie się ona o godz. 11.
 
Kaplicę poświęcono i oddano do użytku w 1989 roku. Wybudowano ją wówczas dzięki staraniom mieszkańców Oleśnika i sąsiednich miejscowości.
czytaj dalej

RUSZYŁY ZAPISY NA WAKACJOWANIE!:

Wakacyjne zajęcia dla dzieci od 7 do 10 lat organizuje Centrum Kultury i Sportu Gminy Bełchatów. Tegoroczne Wakacjowanie zaplanowano na pięć dni, od 15 do 19 lipca. Zajęcia organizuje każda z z czterech filii, a to oznacza, że odbywać się one będą w Augustynowie, Kurnosie Drugim, Zawadach i Zdzieszulicach Dolnych.
czytaj dalej

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO:

To już wakacje! Uczniowie ze szkół w Gminie Bełchatów zakończyli rok szkolny.
 
czytaj dalej

SESJA ABSOLUTORYJNA RADY GMINY BEŁCHATÓW JUŻ ZA NAMI:

Radni Gminy Bełchatów obradowali na sesji absolutoryjnej. Zdecydowali o udzieleniu wotum zaufania Konradowi Kocowi, Wójtowi Gminy Bełchatów.

Radni ocenie poddawali również to, jak został  wykonany budżet za 2018 rok. Komisja Rewizyjna Rady Gminy Bełchatów po zapoznaniu się m.in. ze sprawozdaniem z wykonania budżetu Gminy za 2018 rok, sprawozdaniem finansowym, czy z informacją o stanie mienia Gminy, zawnioskowała o nieudzielenie absolutorium Wójtowi Gminy Bełchatów.
 
Jednocześnie radni zaznaczyli we wniosku o nieudzielenie absolutorium, że jest on przede wszystkim konsekwencją poczynań byłego wójta, Kamila Ładziaka. Zdaniem Komisji Rewizyjnej nie kierował się on kryterium celowości i legalności w realizacji założeń budżetowych. Wniosek komisji o nieudzielenie absolutorium za 2018 rok pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa.
 
Za nieudzieleniem absolutorium zagłosowała ostatecznie większość radnych.
 
Część Radnych Gminy Bełchatów postanowiła też pójść o krok dalej i zdecydowali się na złożenie zawiadomienia do Prokuratury Krajowej w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez byłego wójta gminy, Kamila Ładziaka oraz przez podległych mu urzędników. Podstawą do złożenia zawiadomienia były ustalenia z kontroli prowadzonych przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Urzędzie Gminy Bełchatów w latach 2013-2019.
 
Kontrolerzy wytknęli wiele nieprawidłowości w gminnych finansach, wskazali także na to, że budżet na lata 2018 i 2019 by przygotowany w oparciu o nieprawdziwe dane. Inspektorzy RIO podkreślili także m.in., że gdyby w zapisach budżetu uwzględniono rzeczywiste zadłużenie, dokument ten nie spełniałby ustawowych wskaźników. Po analizie ustaleń RIO, raportów i wniosków o stanie finansowym Gminy, radni zdecydowali, iż to śledczy powinni ocenić, czy i w jakim zakresie dochodziło tu do łamania prawa.
 
Jak podkreślał Piotr Kotas, przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Gminy Bełchatów, nie do radnych należy rozliczanie byłego wójta czy jego podwładnych i najwłaściwiej będzie, jeśli oceną jego działań zajmą się powołane do tego organy państwowe.  
 
W zawiadomieniu radnych oprócz byłego wójta wymienione zostały jeszcze dwie osoby: była skarbnik gminy, Anna Sadurska oraz jej zastępczyni, Sylwia Rozpara.  
 
Pod wnioskiem o zawiadomieniu podpisali się członkowie Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz część radnych niezrzeszonych.
czytaj dalej

ZARZĄDZENIE ZMIENIAJĄCE WÓJTA GMINY BEŁCHATÓW W SPRAWIE BEZWZGLĘDNEGO ZAKAZU PODLEWANIA Z WODOCIĄGU GMINNEGO:

ZARZĄDZENIE NR 78/2019
WÓJTA GMINY BEŁCHATÓW
z dnia 12 czerwca 2019 r.
w sprawie bezwzględnego zakazu podlewania ogródków przydomowych, działkowych, tuneli foliowych,
terenów zielonych, upraw rolnych oraz napełniania basenów i oczek wodnych z wodociągu gminnego
czytaj dalej

KOMUNIKAT PAŃSTWOWEGO POWIATOWEGO INSPEKTORA SANITARNEGO W BEŁCHATOWIE:

KOMUNIKAT
Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bełchatowie z dnia 10.06.2019 r. 
skierowany do konsumentów wody z wodociągu Parzniewice
czytaj dalej
1 2 3 4 5 6

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Bełchatów
 
ul. Kościuszki 13
97-400 Bełchatów
 
Tel.: 44 632 52 11
Fax:  44 632 68 54   
Kontakt e-mail
WWW: www.ugbelchatow.pl
BIP: www.bip.ugbelchatow.pl
e-Urząd: www.eurzad.ugbelchatow.pl
GMINA BEŁCHATÓW
NIP: 7692054368
URZĄD GMINY BEŁCHATÓW
NIP: 7691700576
REGON: 001232824
Nr GUS:1001022