Logo: BIP

Komunikaty

Termos do przewożenia masy bitumicznej pomoże w remontach dróg

Fragment drogi gminnej w kierunku miejscowości Zawały to pierwszy odcinek, wyremontowany z użyciem termosu do przewozu masy bitumicznej na gorąco. Takim sprzętem od niedawna dysponuje Przedsiębiorstwo Transportu Komunikacji i Usług Komunalnych Gminy Bełchatów. Prace na drodze w kierunku Zawał były jednocześnie testem możliwości nowego urządzenia.
 
- Tak naprawdę pracownicy spółki dziś "uczyli się" tego sprzętu, tego, jaką grubość masy trzeba wyłożyć, w jaki sposób ją walcować, by była idealnie gładka - mówi Konrad Koc, Wójt Gminy Bełchatów, który obserwował te prace. - Jestem naprawdę pod wrażeniem, myślę, że ten sprzęt spełni swoje zadanie.
 
Jak przyznaje Mateusz Rogut, prezes PKTiK Gminy Bełchatów, w spółce spodziewali się, że termos można będzie wykorzystać nieco wcześniej. - Niestety, musieliśmy dłużej poczekać na przystosowanie samochodu do przewozu termosu - tłumaczy prezes. - Na szczęście teram możemy wyjechać nim na drogi. Już widzimy, że ten sprzęt to naprawdę zupełnie inna jakość i skuteczność napraw. 
 
W kolejnych dniach naprawy z wykorzystaniem termosu do masy bitumicznej będą kontynuowane na drogach w innych miejscowościach, m.in. Kałdunach, Postękalicach,Wólce Łękawskiej, Wielopolu czy na odcinku drogi łączącej Dobiecin Kolonię z Niedyszyną.
czytaj dalej

Trwają przetargi na budowę dróg w Dobiecinie i Zalesnej

Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, jeszcze w sierpniu poznamy wykonawców dwóch inwestycji drogowych, które na przełomie lata i jesieni będą realizowane na terenie Gminy Bełchatów. Chodzi o przebudowę niemal kilometrowych odcinków dróg w Dobiecinie i Zalesnej. Dla obu inwestycji zostały ogłoszone przetargi.
 
Przebudowa drogi w Dobiecinie obejmie liczący 998 metrów odcinek, biegnący koło szkoły (od skrzyżowania z drogą powiatową Bełchatów - Bogdanów). Po przebudowie jezdnia będzie miała szerokość 5,5 metra, ułożone zostaną chodniki z kostki brukowej, powstaną też pobocza z tłucznia. W ramach prac zaplanowano też remont przepustu, odmulanie i oczyszczanie rowów. Firma, która wygra przetarg na realizację tej inwestycji, będzie miała 3 miesiące na przeprowadzenie robót.
 
Przebudowa drogi Wola Mikorska - Emilin (odcinek biegnący przez tzw. starą Zalesną) to inwestycja, która obejmie odcinek liczący dokładnie 999 metrów. Powstanie tam jezdnia o szerokości 4,5 metra z mijanką. Obustronnie położone zostanie także pobocze o szerokości 0,75 metra. Zwycięzca przetargu będzie miał 2 miesiące na realizację wszystkich prac. 
czytaj dalej

Narodowy Spis Powszechny 2021 - na jakie pytania trzeba odpowiedzieć?

Jeśli nie spisaliście się jeszcze w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 - może warto to zrobić jeszcze dziś?  Przypominamy, że spis jest obowiązkowy, więc odpowiedź na pytania przygotowane przez Główny Urząd Statystyczny i tak was nie ominie.
Najłatwiej i najszybciej spiszemy się za pomocą dedykowanej ankiety, dostępnej na https://spis.gov.pl/ .
Dla ułatwienia podpowiadamy, na jakie pytania trzeba będzie odpowiedzieć w ramach spisu.
 • na początek trzeba uzupełnić dane spisywanej osoby: nazwisko, imiona, PESEL, data urodzenia
 • później przechodzimy do adresu zamieszkania, czyli odpowiadamy na pytanie, gdzie mieszkaliśmy 31 marca 2021 roku o godz. 24. Trzeba wskazać adres, czy był to dom jednorodzinny, czy to nasz stały adres etc.
 • kolejne pytania dotyczą naszych domowników i aby ich spisać, również musimy znać ich PESEL
 • dla każdej z wpisywanych osób musimy wpisać relację, jaka nas z nią łączy (stopień pokrewieństwa albo współmałżonek (a)/partner(partnerka))
 • teraz pora na spisanie mieszkania, w którym przebywaliśmy. Musimy podać rodzaj własności, powierzchnię użytkową, liczbę pokoi, rodzaj ogrzewania, ewentualne odnawialne źródła energii, które wykorzystujemy. Będziemy też proszeni o podanie roku, w którym budynek powstał (może być przybliżony), wskazania czy woda i ścieki są elementem sieci oraz czy korzystamy z sieci gazowej.
 • następnie czeka nas kwestionariusz osobowy. Tu zapytani zostaniemy m.in. o obywatelstwo i kwestie związane z dłuższym pobytem za granicą oraz o to, gdzie mieszkaliśmy rok temu i od kiedy przebywamy w obecnym miejscu zamieszkania. 
 • następne pytania dotyczą naszego stanu cywilnego, wykształcenia, deklarowanej narodowości, wyznania, języka oraz ewentualnych schorzeń, które utrudniają nam codzienne funkcjonowanie.
 • kolejna część pytań dotyczy naszej aktywności zawodowej, rodzaju wykonywanego zawodu i miejsca pracy
 • na koniec przygotowano pytania, na które odpowiadają emigranci krótko- i długookresowi.
Więcej informacji na temat pytań spisowych znajdziecie na https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/  .
Jeśli macie dodatkowe pytania, problem z dostępem do internetu lub chcielibyście skorzystać z pomocy przy wypełnianiu ankiety - warto skontaktować się z Gminnym Biurem Spisowym. Wystarczy zadzwonić na numer 44 632 52 11. 
czytaj dalej

Informacja dla hodowców trzody chlewnej

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bełchatowie informuje, iż w dniu 5 lipca 2021 roku opublikowane zostało Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/1090 z dnia 2 lipca 2021 r. na podstawie, którego gminy: Bełchatów z miastem Bełchatów, Drużbice, Kluki, Rusiec, Szczerców, Zelów w powiecie bełchatowskim weszły w OBSZAR OBJĘTY OGRANICZENIAMI I (niebieski) czyli dawną strefę ochronną „żółtą”.
W związku z tym, posiadacze świń, których siedziby stad znajdują się na w/w obszarze są zobowiązani do:

1. Zgłaszania w Biurze Powiatowym ARiMR w terminie 2 dni:
 • Uboju zwierzęcia gospodarskiego,
 • Zwiększenia lub zmniejszenia liczebności stada, z wyjątkiem urodzenia,
 • Faktu oznakowania świń urodzonych w gospodarstwie oraz podania ilości oznakowanych zwierząt.
 
2. Niezwłocznego informowania powiatowego lekarza weterynarii o każdym przypadku padnięcia świń w gospodarstwie.
Zgłoszenia w tej sprawie można dokonać w następujący sposób:
 •  Osobiście w siedzibie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Bełchatowie przy ul. Piłsudskiego 70, 97 – 400 Bełchatów w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30, lub
 •  Telefonicznie pod numerem telefonu 44-635-09-53 w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30.
czytaj dalej

Prawie 13 tysięcy szczepień przeciwko COVID19 wykonano w punkcie w Dobrzelowie

Dokładnie 12.945 szczepień wykonano w Punkcie Szczepień Powszechnych w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Dobrzelowie. Punkt zakończył już działalność, a w sumie wykonywano tam szczepienia przez 42 dni.
 
czytaj dalej

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg. Do kupienia m.in. meble, wiertarki, pompy...

Oddział Regionalny Agencji Mienia Wojskowego w Bydgoszczy organizuje przetarg na sprzedaż rzeczy ruchomych niekoncesjonowanych. W dobrej cenie można kupić m.in. meble, wiertarki, pompę, samochód dostawczy, ubrania wojskowe, agregaty czy... koszulki olimpijskie. Otwarcie ofert złożonych w przetargu nastąpi 23 lipca. 
Szczegóły dotyczące przedmiotów, które można kupić oraz warunków przetargu dostępne są w załączniku.
czytaj dalej

PSZOK w Zawadach nieczynny 10 lipca

Przypominamy, że w najbliższą sobotę, 10 lipca 2021 roku, Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Zawadach będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.
czytaj dalej

ZAWYJĄ SYRENY ALARMOWE:

W sobotę, 1 sierpnia, o godz. 17 na terenie Gminy Bełchatów na minutę włączone zostaną syreny skonfigurowane w wojewódzkim systemie alarmowania. Trening sprawności systemu wykrywania i alarmowania umożliwi jednocześnie upamiętnienie 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
czytaj dalej

PRZERWY W DOSTAWIE ENERGII - 07.08-13.08.2020:

PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź Rejon Energetyczny Bełchatów informuje swoich odbiorców o planowych przerwach w dostawie energii elektrycznej.
 
Szczegółowe informacje w załączniku.
czytaj dalej

PRZERWA W DOSTAWIE WODY:

1 2 3 4 5 6 ... 9

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Bełchatów
 
ul. Kościuszki 13
97-400 Bełchatów
 
Tel.: 44 632 52 11
Fax:  44 632 68 54   
Kontakt e-mail
WWW: www.ugbelchatow.pl
BIP: www.bip.ugbelchatow.pl
e-Urząd: www.eurzad.ugbelchatow.pl
GMINA BEŁCHATÓW
NIP: 7692054368
URZĄD GMINY BEŁCHATÓW
NIP: 7691700576
REGON: 001232824
Nr GUS:1001022