Logo: BIP

News box

Betonowa droga powstaje w Wielopolu

W Wielopolu trwają prace przy budowie pierwszej betonowej drogi na terenie Gminy Bełchatów. Będzie to odcinek testowy, jeśli pomysł spodoba się mieszkańcom a beton na drodze się sprawdzi, będą budowane kolejne odcinki.
 
Dlaczego drogi z betonu? Odpowiedź jest prosta.Wybudowanie kilometra drogi asfaltowej kosztuje obecnie około 1,3 mln zł. Wybudowanie kilometra drogi betonowej - około 350 tys. zł. Różnica robi wrażenie, prawda? I od razu trzeba zaznaczyć: beton do budowy dróg przygotowuje się według specjalnego przepisu. To mieszanka zupełnie inna niż ta wykorzystywana np. do zalewania stropów.
- Byliśmy w Brańsku, pierwszej gminie w Polsce, która zdecydowała się na budowę betonowych dróg - mówi Konrad Koc, Wójt Gminy Bełchatów. - Na własne oczy oglądałem drogi, które mają za sobą trzy zimy. Beton wylewany jest na 20 centymetrów grubości, po zimie na drogach nie ma ubytków, nic się nie kruszy. Specjalne żłobienia sprawiają, że zimą nawierzchnia nie jest oblodzona. Jestem przekonany, że takie drogi u nas sprawdziłyby się doskonale tym bardziej, że właśnie w takiej technologii buduje się je w krajach alpejskich - mówi Konrad Koc.
Jak dodaje, w przypadku naszej gminy beton miałby zastosowanie przede  wszystkim na drogach bocznych, osiedlowych czy tych, łączących poszczególne miejscowości. Budowane drogi miałyby szerokość od 4 do 4,5 metra.
 
Pierwszą drogą powstającą w tej technologii jest odcinek w Wielpololu. To droga, którą mieszkańcy będą mogli dojechać na jeden z parkingów dla gości dożynek. Dziś beton zostanie wylany na ponad 70 metrów drogi, pozostała część tego 150-metrowego odcinka będzie gotowa w przyszłym tygodniu.
- Wszyscy się tu dzisiaj uczymy tego, jak budować drogi z betonu- mówi Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc. - Praca idzie to sprawnie, szybko.
 
Drogę w Wielopolu buduje gminna spółka. Ale beton jest zamawiany u producenta, ale to oznacza dużo wyższe koszty (no i nie każda betoniarnia podejmie się takiej produkcji, bo mieszanka jest dosyć specjalistyczna).
- Ale beton drogowy można też produkować samemu, tak jak to robią w Brańsku. Węzeł do produkcji betonu to jednak duże koszty, szacujemy, że w grę wchodzi kwota ponad 700 tys. zł. Stąd moja prośba, mój apel, skierowany do wszystkich mieszkańców naszej Gminy.

Wójt Konrad Koc apeluje, by sołectwa część swojego Funduszu Sołeckiego na 2022 rok, przeznaczyły na pomoc w przygotowaniu zaplecza do produkcji betonu.
- Wiem, jak bardzo wyczekiwaliście przywrócenia Funduszu Sołeckiego, nie spodziewam się więc, że całość tej kwoty przeznaczycie na budowę węzła - mówi Wójt. - Ale proszę o przekazanie części funduszu na ten cel. To będzie mądra, wspólna inwestycja, dzięki której możemy w ciągu kilku lat rozwiązać problem lokalnych dróg, które są w opłakanym stanie, a na położenie tam asfaltu zwyczajnie nas nie stać.  

O tym, na co zostanie przeznaczony Fundusz Sołecki, mieszkańcy będą decydować na zebraniach, które odbywać się będą do 30 września.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Bełchatów
 
ul. Kościuszki 13
97-400 Bełchatów
 
Tel.: 44 632 52 11
Fax:  44 632 68 54   
Kontakt e-mail
WWW: www.ugbelchatow.pl
BIP: www.bip.ugbelchatow.pl
e-Urząd: www.eurzad.ugbelchatow.pl
GMINA BEŁCHATÓW
NIP: 7692054368
URZĄD GMINY BEŁCHATÓW
NIP: 7691700576
REGON: 001232824
Nr GUS:1001022