News box

WALKA O WODĘ DLA MIESZKAŃCÓW GMINY BEŁCHATÓW:

Tegoroczna susza sprawiła, że w niektórych częściach Gminy Bełchatów już zaczyna być odczuwalny spadek ciśnienia wody w kranach. Problem nie jest nowy, ale o ile w poprzednich latach problemy z wodą zaczynały się w czerwcu, w tym roku pojawiły się już w kwietniu. To fatalnie rokuje na letnie miesiące.
 
- Kwestia zaopatrzenia w wodę to teraz nasz najważniejszy problem do rozwiązania – mówi Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc. Co zrobić, żeby latem ciśnienie w sieci wodociągowej drastycznie nie spadało? Jak zapewnić wystarczające dostawy wody dla wszystkich miejscowości na terenie Gminy? - To są te kwestie, które musimy rozwiązać jak najszybciej – podkreśla wójt.
Walka o wodę już się rozpoczęła. Rozwiązaniem tego problemu ma być częściowa przebudowa sieci wodociągowej, budowa nowych odcinków oraz prace na ujęciach – budowa nowych zbiorników oraz być może reaktywacja nieczynnych ujęć lub budowa nowych studni głębinowych.
- Sytuacja, z którą dziś mamy do czynienia, to konsekwencja tego, że przez całe lata nie troszczono się o to, by za coraz większą liczbą mieszkańców gminy, szła także rozbudowa istniejącej sieci wodociągowej - otwarcie przyznaje Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc. - Musimy działać szybko i skutecznie. Niestety, w związku z sytuacją finansową gminy budżet jest tak napięty, że nie możemy sobie pozwolić na kosztowne inwestycje - dodaje Konrad Koc.
 
Zespół specjalistów przeanalizował już dokumentację istniejących sieci wod-kan, sprawdził też sytuację w terenie. Większość sieci wodociągowych powstawała jeszcze w latach 80. czy 90. XX wieku.
  • Okazało się, że w wielu budowanych lata temu wodociągach mamy do czynienia z „niespodziankami”, które sprawiają, że technicznie dostawy wody w odpowiedniej ilości są niemożliwe. Dlaczego? Otóż są sytuacje, że średnica rur na początkowym odcinku wynosi np. 160 Ø, po czym nagle przechodzi w 120 Ø czy nawet 90 Ø!- tłumaczy Konrad Koc. - To oczywiste, że jeśli średnica rur zmniejsza się ni z tego ni z owego prawie o połowę, nie ma mowy o dostarczeniu wystarczającej ilości wody dla wszystkich odbiorców na końcowym odcinku sieci - mówi wójt.
Wójt Gminy Bełchatów zlecił już przygotowanie kosztorysów przebudowy dwóch odcinków sieci: między Dobrzelowem i Helenowem oraz Postękalicami i Niedyszyną. W uproszczeniu w obu przypadkach chodzi o wymianę rur o średnicy 90 Ø na rury o średnicy 160 Ø. Konieczna będzie także budowa nitki wodociągu, która połączyłaby oba te odcinki sieci. Dzięki temu działałaby ona wydajniej.
Poza tym trzeba poprawić infrastrukturę ujęć wody. Jeszcze w tym roku wybudowany zostanie nowy, czwarty już zbiornik w Ławach (o pojemności 100 metrów sześciennych, przetarg na tę inwestycję został ogłoszony), ale to rozwiąże problem zaopatrzenia w wodę dla około 25 procent mieszkańców gminy.
- Mamy kilka opcji związanych z dalszą poprawą sytuacji. Rozważamy odwiert kolejnej studni głębinowej w Ławach, poza tym zastanawiamy się też nad uruchomieniem nieczynnego ujęcia wody w Łękawie – mówi Konrad Koc. - Teoretycznie powinno być wydajne, ale od ponad 20 lat nikt z niego nie korzysta. Rozważamy analizę jego przydatności, jakość wody i jej zasoby - mówi Konrad Koc.
 
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Kontakt - stopka

Urząd Gminy Bełchatów
 
ul. Kościuszki 13
97-400 Bełchatów
 
Tel.: 44 632 52 11
Fax:  44 632 68 54   
Kontakt e-mail
WWW: www.ugbelchatow.pl
BIP: www.bip.ugbelchatow.pl
e-Urząd: www.eurzad.ugbelchatow.pl
GMINA BEŁCHATÓW
NIP: 7692054368
URZĄD GMINY BEŁCHATÓW
NIP: 7691700576
REGON: 001232824
Nr GUS:1001022